Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vejšlapy do 10 km

1. 6. 2008

 Třeboň (zámek)

Na místě severního křídla dnešního zámku stával hrádek landštejnských Vítkovců, přestavěný ve 14. století Rožmberky. V roce 1482 tu vyrostlo nové hradní stavení, roku 1522 přistavěna boční křídla. Další přístavby a přestavby změnily objekt na jednoduchý renesanční zámek. Po požáru roku 1562 postavil A. Ericer jz. trakt a jižní věž s vjezdem do vnitřního zámeckého nádvoří. D. B. Cometa vybudoval v letech 1599 - 1602 za Petra Voka z Rožmberka, který si Třeboň zvolil za sídlo, jv. část objektu. Cometa postavil i hospodářské a úřední budovy, zámecké brány, knihovnu s obrazárnou. Za protihabsburského povstání se Třeboň bránila císařským do roku 1622. Zámek pak vydrancoval generál Marradas. Za tři staletí vlády Schwarzenberků proběhly na zámku jen nezávažné stavební úpravy.

Třeboň

Historické a lázeňské město s bohatou kulturní tradicí jehož počátky sahají do poloviny 12. století. Třeboň je neodmyslitelně spjata se šlechtickým rodem Vítkovců, později třeboňské větve Rožmberků a jimi založeným archivem, který dnes patří k nejvýznamnějším v České republice. Třeboň je centrem Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, která je zapsána v mezinárodním seznamu biosférických rezervací UNESCO. Třeboňsko je ideálním místem pro cyklistické výlety, Nordic walking nebo pro rekreaci u některého z mnoha rybníků či pískoven. Nabízí se zde i mnoho dalšího sportovního vyžití, například tenis na antukových kurtech, v zimním období v kryté tenisové hale, squash, bowling, pétangue, stolní tenis. Nemálo nabízí i v oblasti kultury v podobě hudebních festivalů, slavností, koncertů, divadelních představení v místním divadle J.K. Tyla, filmových představení v kině Světozor na náměstí i tanečních večerů v kulturním centru Roháč.

Hledáte-li neobyčejnost, maximální soukromí, ticho, klid a obklopeni kouzlem časů dávno minulých chcete být v centru dění krásné Třeboně, navštivte nás.

 Schwarzenberská hrobka

Na kamenné hrázi rybníka Svět stojí krásná Schwarzenberská hrobka. Nechali ji postavit Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou, kteří jsou známí především jako iniciátoři přestavby zámku Hluboká do dnešní novogotické podoby. Stavitel F.D.Deworetzký navrhl podle vzoru italského Campa Santa dvoupodlažní budovu v novogotickém slohu s dvojitým schodištěm a zasadil ji do parku u rybníka. Hrobka se nachází pod úrovní terénu i hladiny rybníka Svět. Aby voda z půdy neprosakovala základem stavby, byl okolo zřízen vzduchový kanál. Široký je 60 cm a hluboký 2 metry. Ve střízlivém prostoru kaple je jen oltář z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru, zasvěcený Božskému Vykupiteli.

Cesta kolem Světa

Naučná stezka kolem Světa tvoří 12 kilometrů dlouhý uzavřený okruh kolem rybníku Svět (na jihozápadním okraji města Třeboně). Na 16 informačních tabulích stezka poskytuje návštěvníkům základní informace o vývoji Třeboňska. Většina informačních panelů je věnována základním ekologickým vztahům v přírodě a jednotlivým rostlinným a živočišným druhům, typickým pro různá společenstva třeboňské krajiny. Mimo to také přibližuje historii rybníkářství, lázeňství a vývoj lidové architektury. Trasa stezky vede po polních a lesních cestách, část po lučních pěšinách a také po hrázi rybníka Svět. K vybavení stezky patří i odpočinková místa s lavičkami, mnohé s výhledy do okolní krajiny.

Lázně Aurora

Komplex Lázně Aurora se nachází nedaleko od rybníka Svět v klidné části lázeňského města Třeboň a z jedné strany je obklopen lázeňským parkem. Součástí Lázní Aurora je společenský sál s kavárnou, restaurace Harmonie, bar, bowling bar, obchod, internetová místnost, kadeřnictví, kosmetika a pedikúra. V říjnu 2006 byla v Lázních Aurora dokončena poslední část výstavby wellnesscentra Aqua viva. Postupně byly uvedeny do provozu relaxační hala (tělocvična a fitness centrum), bazénový komplex (plavecký bazén s mírně slanou vodou, parní kabina, sauna, solárium, squash) a vodní atrakce (divoká řeka, perličková masážní lavice, vodní hřib, tobogán, whirlpooly). Prostor vodních atrakcí je propojen s bazénovým komplexem. Centrum Aqua viva je přístupné nejen pro hosty lázní, ale také pro veřejnost.