Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlety nad 10 km

31. 5. 2008

 

 

Hluboká nad Vltavou

Blížíte-li se k Hluboké nad Vltavou, ihned si povšimnete bílé siluety zámku, která vystupuje nad dramaticky zvlněným terénem. Oslnivá stavba vám připomene zámek z dětských knih. Smělé cimbuří, zdobné detaily, věžičky, bílé zdi, krakorce, bašty, balkóny, opěrné pilíře a krajkoví oken jsou atributy nezapomenutelné stavby.

Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Městečko Hluboká nad Vltavou rozhodně není ospalým hnízdem, kde lze absolvovat pouze hodinovou zámeckou prohlídku.

Jindřichův Hradec

Monumentální komplex budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci patří  k nejrozsáhlejším v České republice a s přiléhajícím městským celkem se spojuje v harmonicky seskupenou jednotu, jejíž historický ráz a soubor jedinečných stavebních a uměleckých památek tvoří    městskou památkovou rezervaci, vyhlášenou již v r. 1950.

V držení panského sídla i města se za sedm staletí vystřídaly generace tří předních šlechtických rodů. Páni z Hradce, Slavatové i Černínové z Chudenic se svým vysokým politickým a společenským postavením podíleli na utváření osudů celé země a adekvátní kulturní ovzduší se projevilo i ve výstavnosti jindřichohradeckého hradu a zámku. Již v gotické době byl jedním z nejvýstavnějších hradních celků a další stavební aktivity jeho majitelů, zejména renesanční, z něj vytvořily jeden z nejhodnotnějších architektonických souborů v českých zemích. Jeho jednotlivé části se svojí výstavností řadí ke srovnatelným s nejvyspělejší evropskou architekturou.

Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století.

Červená Lhota

Zámek Červená Lhota leží v jižních Čechách, zhruba 20 kilometrů od Jindřichova Hradce, stojí uprostřed rybníka na pevném skalnatém ostrově. Zámek je přístupný přes kamenný most spojující hráz s ostrovem.

Trocnov

Rodiště Jana Žižky z Trocnova. Původní osada Trocnov se skládala ze dvou zemanských dvorců. Je vzdálena 1,5 km od nynější osady Trocnov (do šedesátých let 20. století Zaluží).     Někdy v polovině 14. století sídlili na jednom z těchto dvorců zeman Řehoř Žižka s manželkou, kterým se zde kolem roku 1360 narodil syn Jan a prožil zde svá dětská a zřejmě i jinošská léta.
Trocnovským areálem lze projít po vyznačeném okruhu. Výchozím bodem je budova Památníků Jana Žižky z Trocnova, v němž jsou uloženy nálezy z obou trocnovských dvorců. Tento památník byl zřízen z původního poplužního dvora borovanského kláštera, který byl postaven v letech 1678 - 1679 pravděpodobně ze zbytků zdiva trocnovských dvorců